Václav Dvořák - životopis
Václav Dvořák (1976) začal hrát na housle v pěti letech pod vedením prof. Zdeňky Tomkové, pokračoval na brněnské konzervatoři ve třídě prof. Jana Stanovského, koncertního mistra Státní filharmonie Brno. Absolvoval Akademii múzických umění v Praze u prof. Václava Snítila a svá studia uzavřel v sólistické třídě na Dánské královské akademii v Kodani pod vedením renomovaného prof. Milana Vítka.
Účastnil se řady mistrovských kurzů (Izrael, Rakousko, Dánsko, Holandsko, ČR) pod vedením mistrů jako Shlomo Mintz, Ida Haendl, Boris Kuschnir, Felix Andrievsky, Sylvie Rosenberg a řady dalších. Komorní hudbu studoval u Milana Škampy (Smetanovo kvarteto) a Tima Frederiksena, účastnil se také mistrovských kurzů pod vedením Norberta Brainina (Amadeus Quartet) nebo Valentina Berlinského (Borodin Quartet).
Obdržel granty a stipendia od Nadace Bohuslava Martinů (2x), Dánské královské akademie v Kodani, Ministerstva školství a tělovýchovy ČR, Augustinus Foundation, či Tytte og Lillemor Fauerschous Mindelegat (3x).Kromě řady cen z národních soutěží sbíral vavříny i na mezinárodním poli: na soutěži Jaroslava Kociana (1990), Janáčkově soutěži v Rakousku (1997), soutěži Václava Humla v Záhřebu (1997) a Carla Nielsena v New Yorku (1999).
Vystoupil na řadě koncertů v ČR (mj. Rudolfinum) a v Dánsku (např. v největším dánském koncertním sále Tivoli), ve Francii na festivalu „Ballades a Bourges“, dále pak v Belgii, Bulharsku (Bulgaria Hall, Sofie), Finsku (Finlandia Hall, Helsinki), Holandsku, Chorvatsku, Itálii, Izraeli, Japonsku, Německu (např. Konzerthaus – Velký sál, Berlín), Rakousku, Slovensku, Švédsku, Švýcarsku a USA. V květnu 2007 absolvoval japonské turné, kde vystupoval sólově nejen v recitálových programech, ale i s orchestrem.
Jako sólista spolupracoval s Českou komorní filharmonií, Filharmonií Bohuslava Martinů Zlín, Západočeským orchestrem Mariánské Lázně, Orchestrem Dánské královské akademie v Kodani, Beppu Citizen's Symphony Orchestra, komorním orchestrem Musicordes, Biberovým komorním orchestrem, či Sukovým komorním orchestrem, a s dirigenty Klausem Weisem, Antonínem Kuhnelem, Petrem Vronským, Vojtěchem Spurným, Petrem Chromčákem, Danielem Glineurem, Tomášem Netopilem, Markem Štrynclem a Markem Valáškem. Jako komorní hráč spolupracoval také s řadou významných komorních souborů, např. Wihanovým kvartetem a Stamicovým kvartetem.
Pravidelně spolupracuje se Sukovým komorním orchestrem a Českým nonetem. S Českým nonetem v roce 2004 absolvoval úspěšné americké turné. V letech 1998-2000 byl prvním houslistou Slovanského kvarteta v Dánsku, 2001-2003 prvním houslistou Kvarteta Václava Dvořáka. V současné době je primáriem Doležalova kvarteta.
Z kritik uveďme: The Strad: „… má velký, atraktivní tón …“ Le Courrier: „…ukázal svou virtuozitu v Dvořákově Mazurku a nádherné interpretaci Kreislera … má před sebou velmi slibnou budoucnost …“ Shlomo Mintz o něm prohlásil: „Slyšel jsem Václava Dvořáka hrát a mohu o něm prohlásit, že to je talentovaný, zralý houslista. Jsem si jistý, že všechny skladby svého repertoáru může hrát s velkou spolehlivostí a v unikátní interpretaci.“
Několik sezón koncertoval na vzácném nástroji od Antonia Stradivariho z roku 1716 zapůjčeném z majetku DKDM. Natáčel pro rozhlas a televizi v České republice, Dánsku, Izraeli, Japonsku a USA. Jako jediný tehdejší student byl se svojí nahrávkou Dvořákova Mazurku vybrán na nahrávku vydanou k 75. výročí založení Konzervatoře Brno.
Jako pedagog je zván na mistrovské kurzy doma i v zahraničí. V letech 2003-2007 působil také jako pedagog hry na housle (Pražská konzervatoř, Janáčkova akademie múzických umění v Brně). V současné době vyučuje soukromě a je také uměleckým vedoucím mistrovských kurzů Prague Summer.
V roce 2007 vydal kompaktní disk se skladbami českých mistrů a se světovou premiérovou nahrávkou dvou skladeb Heiricha Wilhelma Ernsta Nocturno a Bolero.